Μεταξύ των δραστηριοτήτων που υλοποιούνται κατά το τρέχον σχολικό έτος στο σχολείο μας στο πλαίσιο του σχεδίου δράσης με τίτλο: « Παρακολουθώντας και ανιχνεύοντας προβλήματα φοίτησης μαθητών/τριών – Ενισχύοντας εκπαιδευτικούς και νέους μαθητές/τριες για την οικοδόμηση συνεκτικών δεσμών στη σχολική κοινότητα» ξεχωριστή θέση κατέχει η προσπάθεια των μαθητών/τριών της Β΄Τάξης να βοηθήσουν τους νεοεισερχόμενους/ες στο Γυμνάσιο μαθητές/τριες στη μετάβασή τους στην ανώτερη εκπαιδευτική βαθμίδα. Με όπλο τη φαντασία και τη δημιουργικότητά τους αξιοποίησαν την τεχνολογία φτιάχνοντας ψηφιακές αφίσες με συμβουλές στα «πρωτάκια» σχετικά την ομαλή προσαρμογή τους στο νέο σχολικό περιβάλλον του Γυμνασίου. Έδειξαν έτσι στους συμμαθητές/τριές τους ότι το σχολείο μας είναι μια μεγάλη οικογένεια, της οποίας τα μέλη αλληλοϋποστηρίζονται. Το αποτέλεσμα της εμπνευσμένης δραστηριότητας  συγκεντρώθηκε στο paddlet που ακολουθεί:

Made with Padlet

Παιδαγωγική ομάδα:

Αλεξανδρή Αθανασία, Γιαννικοπούλου Ελεάνα, Λάζου Ξένια, Συριοπούλου Μαρία, , Σχοινά Μαριάννα